latinica  ћирилица
05/12/2016 |  07:54 ⇒ 06/12/2016 | 08:04 | Аутор: РТРС

Завршне ријечи на суђењу генералу Ратку Младићу (ВИДЕО)

Пред Хашким трибуналом данас је почело изношење завршних ријечи тужилаштва и одбране, којима ће бити окончано суђење генералу Ратку Младићу.
 - Фото: B92
Фото: B92

Судије Хашког трибунала одбиле су још један, хитан, захтјев одбране генерала Ратка Младића за обуставу поступка.

Тужилац Алан Тигер изјавио је данас, на почетку завршне ријечи на суђењу генералу Младићу да је Младић био "један од протагониста удруженог злочиначког подухвата чији је циљ било насилно стварање српске државе на великим дијеловима територије БиХ".

"Масовни криминални напори у општинама БиХ, Сарајеву, Сребреници, као и узимање талаца представљају четири удружена злочиначка подухвата да би се створила српска држава на великим дијеловима територије БиХ, са што мање непријатеља", рекао је Тигер, преносе београдски медији.

Он је прецизирао да су "под непријатељима са којим се не може живјети" генерал Младић и бивши предсједник Републике Српске Радован Караџић подразумијевали Муслимане и Хрвате.

"Снаге генерала Младића су, остварујући циљ злочиначког подухвата, силом `радикално промијениле етничку слику` БиХ тако да је ВРС у лето 1992. године контролисала чак 75 одсто територије", указао је Тигер.

У осврту на ратну ситуацију у Сребреници, тужилац је назначио да је циљ Војске Републике Српске у источној Босни генерал Младић дефинисао својом директивом број три из 1993. године да се непријатељске снаге морају истјерати "заједно са становништвом".

"Младић је 1993. године рекао да би Муслимани платили цијену да се није умијешала међународна заједница, која је тада спријечила пад Сребренице. Сљедеће године, Младић је изјавио да његове снаге морају испунити крајњи циљ `потпуно српско Подриње`, односно да је кључни задатак протјеривање Муслимана из сребреничког џепа", рекао је Тигер.

Тужилац је истакао да је Младић у то вријеме говорио о "историјској прилици" да се створи "свесрпска држава у којој ће бити што мање непријатеља", као и да је "његова брига да Муслимани потпуно нестану".

Као доказ злочиначке намјере, тужилац Тигер је навео и Директиву број седам Радована Караџића да Војске Републике Српске у Сребреници створи услове "неподношљиве" за живот цивилног становништва.

Тигер је подвукао да је генерал Младић, на дан заузимања Сребренице, 11. јула 1995. године пред камерама рекао да је дошло вријеме за "освету Турцима на овим просторима".

Он је као "лажне" одбацио тврдње одбране да је генерал Младић заправо био "доброчинитељ и заштитник" Муслимана и Хрвата.

Он је указао да је одбрана је у свом завршном поднеску покушала да Младића прикаже као "слабу" и "маргинализовану" личност, а да за злочине оптужи Караџића као врховног команданта Војске Републике Српске или Младићу подређене официре, што би, каже, било потпуно противно прописаном ланцу командовања.

Одбрана: Оспорићемо наводе оптужбе у завршној ријечи

Младићев адвокат Бранко Лукић рекао је раније да се одбрана нада да ће успјети да побије наводе тужбе у завршној ријечи пред трибуналом и да докаже да генерал Младић нема никаквих додирних тачака са било којим злочином у БиХ 90-их година.

Лукић каже да има страх да ће, упркос изнесеним новим доказима, међу којима и у случају и Сребренице и Маркала, судско вијеће једноставно узети пресуђене чињенице из предмета гдје ти докази нису изведени.

- Тако да је врло тешко промијенити било шта у Хагу. Скептичан сам. Радим годинама, али боримо се против те међународне неправде. Радимо све што можемо и више него што можемо - рекао је Лукић.

Он је навео да је релативно много времена прошло од изрицања ранијих пресуда, али да ће једна од тема одбране у завршној ријечи бити да генерал Младић није добио правично суђење, прије свега, што му суде двојица судија која су га већ осудила у неким другим предметима, у којима он уопште није био учесник.

- Дакле, ми ћемо и даље на томе да инсистирамо, иако су наши поднесци у том правцу одбијени. Наравно, ми се са тим никада нећемо сложити и увијек ћемо тврдити да генерал Младић није добио фер суђење. То ће бити истакнуто већ у уводном дијелу - рекао је Лукић.Он је подсјетио да је одбрана у свом завршном поднеску истакла недостатке у изношењу доказа тужилаштва у односу на Сребреницу, те да су изведени нови докази на основу којих се може закључити да су губици колоне муслиманске 28. дивизије такозване Армије БиХ у борбама приликом пробоја из Сребренице износили око 6.000 људи.

Изношење завршних ријечи трајаће до 15. децембра, при чему ће тужиоци имати прилику да изнесу своје аргументе до 7. децембра, а потом ће одбрана изнијети своју завршну ријеч од 9. до 13. децембра.

Одговоре на аргументе супротне стране, тужиоци и браниоци размијениће 15. децембра, док би према оквирном плану Хашког трибунала, првостепена пресуда генералу Младићу требало би да буде изречена до новембра 2017. године.

Суђење генералу Младићу почело је у мају 2012. године.

Извор: СРНА