latinica  ћирилица
23/04/2018 |  07:52 | Аутор: СРНА

Србија обиљежава 203 године од почетка Другог српског устанка

У Такову, код Горњег Милановца, данас ће бити обиљежене 203 године од избијања Другог српског устанка, који је под вођством кнеза Милоша Обреновића водио коначном крају турске власти на овим просторима.
Милош Обреновић, Други српски устанак (фото: Српски код) -
Милош Обреновић, Други српски устанак (фото: Српски код)

Државну церемонију у оквиру Спомен-комплекса "Други српски устанак" предводиће државни секретар Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Србије Негован Станковић.

Церемонија, која почиње у 13.00 часова, подразумијева полагање вијенаца и одавање почасти, обраћање предсједника општине Горњи Милановац и државног секретара, те умјетнички програм, саопштено је из владиног Одбора за његовање традиција ослободилачких ратова Србије.

Вијенце ће положити и представници Војске Србије, општине Горњи Милановац, Моравичког управног округа, као и удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.

У оквиру комплекса, поред цркве брвнаре, налази се и музејска поставка која је смјештена у спомен-школи, дар краља Александра Обреновића, као и монументални споменик који приказује кнеза Милоша у полагању заклетве пред устаничким првацима.

У Такову, 23. априла 1815. године, Милош Обреновић је на скупу старјешина објавио почетак новог устанка за ослобођење Србије од турске власти.

Обреновић је, након празничног богослужења у цркви брвнари на Цвијети, позвао окупљене угледне Србе да поново узму оружје у руке и наставе борбу започету 1804. године под Карађорђем.

Послије двомјесечних борби Турци су се задржали само у Београду и у неколико утврђених градова.

Вјештим дипломатским преговорима Милош Обреновић је до краја 1815. године закључио усмени мир са Марашли Али-пашом, по којем је признат за врховног српског кнеза.

Он је, мирним путем, пуних 15 година постепено изграђивао аутономни положај Србије у оквиру туског царства и своју власт у Србији.

Хатишерифом од 1830. године Србији је призната аутономија.